top of page

Biyografi

Tamer Şahinoğlu, 1962 yılında Türkiye'de doğdu. Çocukluğundan beri sanatın her alanına ilgi duyan Şahinoğlu, İstanbul'daki çocukluk evinde resim becerilerini geliştirmeye başladı. 1985 yılında ünlü bir sanat tarihçisi Sezer Tansuğ ile tanışması, sanat kariyerine başlamasını sağladı. Tansuğ, Şahinoğlu'nun çalışmasıyla büyülendi ve onu Fahir Aksoy, İbrahim Balaban, Mehmet Pesen ve Nedim Günsur gibi tanınmış sanatçılara tavsiye etmesine yol açtı ve bu sanatçılarla tanışmak ve onlarla birlikte çalışmak gibi yeni fırsatlar sundu. Şahinoğlu 1990'da ilk ortak sergisini açtı. Yaşamı boyunca 50'nin üzerinde karma sergiye katılan Şahinoğlu, ilk kişisel sergisini 1995 yılında İstanbul Beyoğlu Sanat Galerisi'nde sanatseverlerin beğenisine sundu. O zamandan beri İstanbul'da 4 kişisel sergi daha gerçekleştirdi.

 

1999 yılında Ege kasabası olan Bodrum'a taşındıktan sonra belirli bir disipline ya da sanat üslubuna bağlı olmadığını belirterek, çok disiplinli çeşitli deneylerle çalışmalarına devam etti. Ancak son sergilerinde yer alan eserlerinde, üslubunun daha çok soyut sanata yöneldiği gözlemlenmiştir. Tamer Şahinoğlu, eserlerinin önemli bir parçası olan Türkiye'nin çok kültürlü ve zengin tarihinden ilham alıyor. Aynı zamanda birçok farklı medeniyete ev sahipliği yapmış bu ülkenin geniş arkeolojik zenginliğinden de ilham alıyor. Şahinoğlu'nun çalışmaları, Türkiye'nin iki kıtaya yayılan doğası ve denizinden temalarla besleniyor. Airbrush, impasto ve spatula gibi çeşitli teknikleri aynı anda kullanan Şahinoğlu, hikaye anlatımı, temaları ve canlı renkleri kullanımıyla sanatseverlerin dikkatini çekmeyi başardı. Şahinoğlu, yapıtlarının büyük bir bölümünün, Türkiye'nin Ege ve Akdeniz bölgelerinde kendisini çevreleyen bitki örtüsü ve yerel mimariden ilham aldığı konusunda her zaman ısrar etmiştir. Ege'de bolca bulunan kaktüsler, balıklar, tersaneler, kayıklar, beyaz evler ve ışık ışınları Tamer Şahinoğlu için her zaman bir ilham kaynağı olmuştur. Bu temaları yaratıcı spatula tekniğiyle tasvir etme şekli, benzersiz sanat tarzının önemli bir yönüdür. Şahinoğlu, tasvir etmeye çalıştığı kavramları açıkça sunmak yerine izleyicinin ortaya çıkarmasına izin veriyor ve bu tutumu onun eleştirmenler ve sanat tarihçileri arasında saygı kazanmasına neden oldu. Yalnızca işinin nesnel yönlerini göstermekle kalmayıp, aynı zamanda sanat eserini tasvir etmek için deneysel yöntemler kullandığından, deneyimli sanatseverlere yeni keşifler sağlıyor. İngiltere, Fransa, Hollanda, Belçika, Çin, ABD, Kanada, Yunanistan gibi ülkelerde sanatseverler tarafından eserleri toplanan Şahinoğlu, çalışmalarına Bodrum'daki atölyesinde devam ediyor.

Biography​

Tamer Sahinoglu was born in Turkey, in 1962.  Since his childhood, Sahinoglu has shown an interest in every aspect of art and began enhancing his painting skills in his childhood home in Istanbul. Meeting a famous art historian named Sezer Tansug in 1985 allowed him to kickstart his art career. Tansug was captivated by Sahinoglu's work which led to Tansug recommending Sahinoglu to well-renowned artists such as Fahir Aksoy, Ibrahim Balaban, Mehmet Pesen, and Nedim Gunsur. This presented Sahinoglu with new opportunities such as meeting with these artists and working alongside them. In 1990, Sahinoglu joined these artists in what would be his first joint exhibition. Sahinoglu has been involved in over 50 joint exhibitions in his lifetime and presented his first solo exhibition to art fans in 1995 at Beyoglu Art Gallery in Istanbul. Since then, Tamer Sahinoglu has presented 4 additional solo exhibitions in Istanbul.

After moving to Aegean town Bodrum in 1999, he continued his work with diversified experiments with multiple disciplines, stating that he does not subscribe to a specific discipline or art style. Although, it has been observed that the work in his recent exhibitions suggests that his style leans more towards abstract art. Tamer Sahinoglu is inspired by the multicultural and rich history of Turkey, which is an important aspect of his artwork. He is also motivated by the extensive archeological wealth of a country that has been home to many different civilizations. Sahinoglu's work touches on themes such as the bi-continental nature of Turkey and its maritime importance. Using various techniques such as airbrush, impasto, and spatula simultaneously, Sahinoglu has been able to capture the attention of art fans with his storytelling and use of themes and vibrant colors. Sahinoglu has always insisted that a large part of his artwork is inspired by the vegetation cover and local architecture that surrounds him in the Aegean and Mediterranean regions of Turkey. The cactuses, fishes, boatyards, boats, white houses, and light rays that are abundant in the Aegean, have always been a source of inspiration for Tamer Sahinoglu. The way he portrays these themes with his imaginative spatula technique is an important aspect of his unique art style. Sahinoglu allows the audience to elicit the concepts he is trying to portray, rather than explicitly presenting them - this has resulted in him gaining respect among critics and art historians. He supplies seasoned art fans with novel discoveries as he not only illustrates the objective aspects of his work but also uses experimental methods to portray his artwork. Sahinoglu, whose artwork has been collected by art lovers in countries such as the U.K., France, the Netherlands, Belgium, China, the U.S.A., Canada, and Greece, continues his work in his atelier at Bodrum.

bottom of page